2017 Bozburun Yürüyüş – Hiking – Randonnée

carian way guidebook
Carian trail guidebook. Copyright/Carian trail

In English below – En français plus bas


Karia Yolu’nun ismi üzerine

Karia Yolu günümüz Muğla ve Aydın sınırları içerisinde geçen bir doğa yürüyüşü rotasıdır. Antik çağda Karia olarak anılan bu bölge kuzeyde Büyük Menderes (Meander) güneyde ise Dalaman Çayı (Indos) ile sınırlıdır. Anadolu’nun yerli halkı olan Karia’lıların ve yaşamış oldukları coğrafyanın daha bilinir hale gelmesi ve bu bölgedeki tarihi/kültürel değerlere karşı olan bilinci arttırması için bu isimle anılmaktadır.

4 senelik bir araştırmanın ardından mümkün olduğu sürece antik yollardan da geçirmeye çalıştığımız bu rotaya bütün antik yolları eklemek hem rotanın belirli bir devamlılığının olması, bazılarının çok kısa parkurlar olması, bazılarının üzerinden yolların geçmiş olması veya bağ ve bahçelerle çevrili olması sebebi ile eklenememiştir.

Uzun zamandır kullanılan bu parkurların kimisi antik dönemden bu yana kullanılmakta olan kimi de yerli halkın bir köyden bir köye giderken kullandığı patikalardan oluşmaktadır.

Bu hali ile de rotanın Karia medeniyetinin kullanmış olduğu antik yollardan oluştuğu gibi bir iddiası yoktur. Bazı basın sayfalarında kullanılan ‘Antik Karia Yolu’ tabiri ise yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı yanlıştır.
Karia Yolu yürüyüs-maviyolculuk yapabiliriz

6-8 kisilik teknesi, 12 kisilik teknesi veya 16 kisilik teknesi. Bozburun ve Datça yarimadasi : Bozburun, Tasliça, Phoenix, Karamaka, Loryma, Selimiye, Hydas, Kastabos, Hisarönü, Eski-Datça, Datça, Palamutbükü, Knidos…


The Carian trail

The Carian Trail – named after the ancient region of Caria in south-west Asia Minor – recently opened to the public. It stretches from Bodrum and Karpuzlu, by the Aegean Sea in the west, around the Gulf of Gokova, to Icmeler, by the Mediterranean in the south-east. The new trail is already hot on the heels of the Lycian Way, Turkey’s most popular long-distance walk. But it is more than just a footpath. It links ancient roads and forgotten shepherd ways with historical sites and rarely visited villages, and forms a gateway to an authentic side of Turkey that’s rarely seen….

http://www.independent.co.uk/travel/europe/the-carian-trail-turkey-on-two-feet-9698085.html

Ünlü Apart Pansiyon offers a discount for the Carian way hikers. Let us know while booking or on your arrival.

Links about the Carian way:

Advertisement